top of page

Femø skærtorsdag 17.april 2025

tors. 17. apr.

|

Femø

I samarbejde med Femø Idrætsforening (FIF) tager vi igen på øtur til Femø. Vi har 40 Femø medaljer. Start alle distancer kl. 8.45. Færge fra Kragenæs havn kl. 7.30

Femø skærtorsdag 17.april 2025
Femø skærtorsdag 17.april 2025

Tid og sted

17. apr. 2025, 08.45 – 15.00

Femø, Femø Havn 3, 4945 Femø, Danmark

Om eventet

På Femø er der udsigt til Storestøm broen, den nye og gamle, på den ene side af øen, og i klart vejr kan man se bropilarerne til Storebæltsbroen på den anden side, på de lange distancer vil du kunne opleve begge dele.  

Vi vil have base og hoved depot ved det gamle færgeleje ved havnen på Femø. Her vil det være mulighed for at stille en taske og benytte toilet. (der er kun et toilet, men der er to på færgen, der kan benyttes på overfarten)

I depotet vil der være saftevand, sodavand, vand, kakao, salt og sødt. 

Ruter på ca 5 km,  ca10km, 1/2 marathon og marathon.  5 km er en rute for sig, de andre er rundeløb á 10+km. På denne 10+ km rute vil der være væske depot ved ca. 5 km.  Terrænet er lidt kuperet. Du vælger selv om du vil gå eller løbe.

Der er…


Billetter

  • KvickRun på Femø

    Vi kender ikke nøjagtig start tidspunkt, men fra morgenstunden (Ca. 8-30-9.30)

    125,00 kr.

Total

0,00 kr.

Del dette event

  • White Facebook Icon

Følg os på facebook for at holde dig opdateret når der kommer nye løb

bottom of page